Get Adobe Flash player
Galéria véletlenkép
kozossegert-dij-laszlo-marianna-7
Eseménynaptár
április  2024
H K S C P S V
   
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30  
Szavazás

Miről olvasna szívesen?

  • Szexualitás (25%, 8 válasz)
  • Életmód (22%, 7 válasz)
  • Ifjúsági programok (19%, 6 válasz)
  • Fogyókúra (13%, 4 válasz)
  • Drogprevenció (13%, 4 válasz)
  • Civil hírek (9%, 3 válasz)
  • Dohányzás (0%, 0 válasz)

Válaszadók összesen: 14

Betöltés ... Betöltés ...

Az azonnali hatások kialakulásáért a nikotin a felelős. Az első cigaretta elszívása során az illető tulajdonképpen kis mennyiségű mérget juttat a szervezetébe. Azonnal jelentkeznek azok a hatások, amelyek miatt tulajdonképpen az emberek használják a dohánytermékeket: a nikotin enyhe pszichés hatása, a hangulatváltozások, élénkítő hatása vagy stressz helyzetben nyugtató hatása.
Hosszú távú hatások

A dohányzás hosszú távú hatásai zömében károsító jellegűek
Légutak, tüdő

A füst, ahogyan bejut a tüdőbe, útközben mindenhol növeli a rák kialakulásának valószínűségét. A rák, más néven daganat vagy tumor a szervezetnek egy kóros burjánzása. Normális esetben a testünk sejtjei „tudják”, hogy meddig kell élniük és egy idő után elpusztulnak. Ezért tud a bőrünk, a bélnyálkahártyánk időről időre megújulni, egy idő után a szervezet minden sejtjének lejár az ideje és új jön helyette. Amikor viszont egy sejt rákosan elfajul, elfelejt meghalni. Csak szaporodik és szaporodik és minden utódsejtjének átadja az örök élet képességét. Így alakul ki a daganat, amely tehát egy kóros sejtszaporulat. És ahogyan növekszik, mind mérete miatt, mind az általa elhasznált tápanyagok miatt, mind az általa termelt káros anyagok miatt lehetetlenné teszi a gazdaszervezet életét. Akár halálhoz is vezethet. Ma már rendelkezésünkre áll számos daganatellenes szer, amelyekkel a sejtek szaporodását gátolni tudjuk, de ezeknek rengeteg mellékhatása van, és a tüdőrák halálozása még kezelés mellett is 60-70%. (Ezt úgy kell érteni, hogy a betegség felfedezése után a betegeknek csupán 30-40 százaléka él még öt év után. A kimenetel nagyon sok mindentől függ a felfedezés ideje, a terápiára adott válasz a tumor elhelyezkedése, szövettani szerkezete…stb. A legfontosabb és egyetlen általunk befolyásolható tényező a felfedezés időpontja. Tüdőszűrésre kell járni! A lányoknak nőgyógyászhoz, férfiaknak urológushoz, mindenkinek a háziorvosához időnként. Akkor is, ha nincs baj. Az egészségünk a miénk és csak mi vagyunk érte felelősek!
Szájrákot leginkább a szivar és a bagó okozhat. Dohányosoknál gyakrabban alakul ki gégerák, légcsőrák, és tüdőrák. A légcső- és tüdőrák kialakulásának valószínűsége 11-szeres, a gégeráké 5-szörös a nemdohányzókéhoz képest. A karcinogén (rákot okozó) hatás nagymértékben függ a dohányzás mértékétől. Nap 8 szál cigaretta elszívása az esélyt 10-szeresére, 40 cigarettáé pedig 30-szorosára növeli. Itt említem meg, hogy a dohányzás nem csak a légutak rákjának valószínűségét növeli, de gyakrabban fordul elő nyelőcső, gyomor, hasnyálmirigy, húgyhólyag, prosztata, vese daganat is.
A légutakba bejutó füst folyamatos irritáló hatása miatt krónikus légcsőhurut alakul ki. Ez szintén hozzájárul a dohányosok korai halálozásához.
Dohányosoknál kialakul az emphysema (tüdőtágulás) nevű betegség. Ennek lényege, hogy normálisan a tüdőben számos apró un. léghólyagocska, szaknyelven alveolus van. Ezek alakja leginkább szőlőfürtre hasonlít, egy-egy szőlőszem egy-egy alveolus. Azért jó, hogy ilyen sok kicsi van, mert így lesz a tüdő felülete a legnagyobb és a gázcsere könnyen gyorsan végbe tud menni. Ha kiteregetnénk az alvelosokat befednének egy teniszpályát. A dohányzás hatására viszont elhalnak az alveolusok falai, és sok apró szőlőszem helyet egy nagy léggömbre fog hasonítani. könnyen belátható, hogy felülete viszont jelentősen csökken. Emiatt van az, hogy a dohányosok fizikai megterhelés esetén, hamarabb kifulladnak, úgy érzik nincs elég levegő. A tüdő felületét egyébként még a lerakódott kátrány is csökkenti. Rontja az asztmát, előhozhatja az asztmás rohamokat. Szülők dohányzása esetén a gyerekeknél nagyobb valószínűséggel fejlődik ki asztma. Gátolja a csillószőrök mozgását a légúti hámsejtek felszínén. Mivel ezek a sejtek felelősek a légutak portól, baktériumoktól való megtisztításáért, működési zavaruk esetén gyakrabban alakulnak ki légúti betegségek, gyulladások, pl. tüdőgyulladás.

Szív, erek

A dohányzás hatására az ereken fokozódik az érelmeszesedés. Vagyis az erek fala merevvé, sérülékennyé válik. Az ereken belül mészszerű anyag rakódik le, beszűkítve ezzel az ér keresztmetszetét, rontva a szervek vérellátását. Az erek keresztmetszetét nem csak a lerakódott anyag szűkíti, hanem ilyen esetben az ér belfelszíne megváltozik. A korábbi sima hámborítás helyett durva mészszemcsék borítják, amelyeken a vérlemezkék megtapadnak és elindítják a vérrögképződés. Megszüntetve ezzel a keringést azon az érszakaszon keresztül. Ez a mechanizmus áll a szívinfarktus hátterében is, hisz így az elzáródott érszakasz mögött lévő izom nem kap tápanyagot, oxigént és elhal. Ennek szervenként különböző tünetei lehetnek. a nemi szerveken jelentkező tüneteket lásd lentebb. Az agyban növeli az agyvérzés kialakulásának valószínűségét. (Itt is tulajdonképpen hasonló dolog történik, mint a szívizom esetében. Az elzáródott érszakasz mögötti agyterület vérellátásától megfosztva elhal. Ennek súlyos következményei lehetnek, bénulások, beszédzavar, látászavar, egyensúlyzavar, az érelzáródás helyétől függően.) A végtagokban, ha romlik, a vérellátás elhalnak a szövetek, emiatt sor kerülhet a végtag amputációjára.
A szívben az érelmeszesedés hatására nő a szívinfarktus esélye. Ezt az esélyt növeli a dohányzás miatt emelkedett vérnyomás és a vér emelkedett koleszterintartalma, illetve a nikotin érszűkítő hatása is. Napi 20 cigarettát elszívók között a szívinfarktus háromszor gyakrabban alakul ki, mint nemdohányzókon.
A dohányzás növeli a vérrögképződés gyakoriságát. Külön veszélyes ez, ha valaki fogamzásgátló tabletta szedése mellett még dohányzik is, hiszen mindkét tényező önmagában vérrögképződést okozhat. Együtt pedig hatásuk megsokszorozódik. Kövér, dohányzó, fogamzásgátlót szedő nőknél a vérrögképződés esélye 10-szerese a normál értéknek.

Gyomor, bélrendszer

A nikotin növeli a gyomorsav szekréciót, serkenti a bél mozgását. főleg alkohollal és kávéval együtt gyomorfekély kialakulásához vezethet.

Szem

A dohányfüst irritálja a szemet, kötőhártya gyulladást okozhat.

Nemi szervek

A nikotin direkt érösszehúzó hatása miatt gátolja a merevedést. Hosszú távon pedig az érelmeszesedés érszűkítő hatása miatt impotencia alakul ki.
Csökkenti a spermiumok számát és a kevés spermium között is több a rendellenes alakú, méretű és genetikailag károsodott spermium. Hátráltatva ezzel a fogamzást.
Nők esetében szintén romlik a nemi szervek vérellátása, ami meddőséghez, vérzészavarokhoz vezethet.
Terhesség létrejöttéhez elengedhetetlen, hogy a megtermékenyített petesejt bejusson a méhbe. Ez a petevezetékeken keresztül történik, és mivel a petesejtnek nincs lába előrehaladását a petevezeték csillószőrös hámsejtjei biztosítják. A dohányzás miatt ezek a csillószőrök megbénulnak, így a pete megreked a vezetékben, itt ágyazódik be. Ezt nevezzük méhen kívüli terhességnek. Nagyon súlyos az anya életét veszélyeztető vérzéshez vezet, amikor a pete növekedése miatt a petevezeték fala megreped.

Magzat

Dohányzó nőknél gyakoribb a korai vetélés, amire esetleg csak egy megkésett, szokásosnál nagyobb mennyiségű, fájdalmasabb vérzés hívj fel a figyelmet.
Ha a terhesség megmarad, akkor a dohányzás magzatkárosodásokhoz vezethet. Ennek oka, hogy a dohányzás miatt ugyan úgy, mint a szervezet összes többi ere, a méhlepény erei is károsodnak. Rontva ezzel a magzat vérellátását. Ezt tovább rontja a CO-hemoglobin magas aránya. Dohányzó anyák gyermekei kisebb súlyúak kevésbé intelligensek az átlagosnál és magasabb a születés körüli halálozás mértéke is. Gyakoribb a koraszülés.

Passzív dohányzás

Passzív dohányzás esetében is ugyanúgy jelentkeznek ezek a károsító hatások. Sőt, mint már említettem a mellékfüst több rákkeltő anyagot tartalmaz, mint a főfüst. Tehát soha ne felejtsük el, hogy ha valaki, pl. terhes nő közelében dohányzik, kockáztatja ezzel a baba egészséget. Kisgyermekek körüli dohányzás növeli a hirtelen csecsemőhalál valószínűségét is, a fent említett károsodások mellett. (A hirtelen csecsemőhalál egy olyan betegség, ami előtt még ma is tanácstalanul áll az orvostudomány. Az elmúlt évtizedek, századok során a csecsemőhalandóság drámaian csökkent a megfékezett járványok, tökéletesített császármetszési technikák stb. miatt. mégis maradt egy betegség amiről nem tudjuk, hogy mi okozza. Valószínűleg azért mert okai összetettek. Hirtelen csecsemőhalálnak nevezzük, amikor az addig teljesen egészségesnek gondolt csecsemő váratlanul meghal. A halál általában éjszaka következik be, váratlanul mindenféle megelőző betegség nélkül. )
A dohányzás a beltéri levegőszennyezés legfőbb oka.

A dohányzás, mint drog

A dohányzás során a nikotin alakítja ki a függőséget. A nikotin az egyik legártalmasabb, nagy addiktív potenciállal rendelkező drog. (Ez azt jelenti, hogy nagyon könnyen erős függőséget alakít ki.) Egyes vizsgálatok szerint, azok a dohányosok, akik legalább négy szál cigarettát elszívnak 85-90 %-ban válnak rendszeres dohányossá, lesznek nikotinfüggők.
A dohányzás esetében nincs olyan dózis, amely még ne lenne egészségkárosító. Viszont szemben az alkohollal és a legtöbb droggal, a nikotin nem okoz részegséget.
Mind testi, mind lelki függőséget kialakít. Elvonási tünetei az utolsó cigaretta elszívása után 24 órával jelentkeznek. Éhség, ingerlékenység, indulatosság, szorongás, koncentráció-gyengeség, nyugtalanság, csökkent szívműködés, növekvő étvágy és testsúly képében.
A dohányzás elkezdésében számos tényező játszik szerepet. Ilyenek a csoportnyomás, a szociális minták, önértékelési zavarok és hangulati nyomottság. A függőség kialakításáért a szociális megerősítők mellett a nikotinfüggőség kialakulása tehető felelőssé.
A dohányzásról való leszokás nagyon nehéz. Hosszú távon a dohányzás leszokási sikerrátája rosszabb, mint a heroiné.Tíz év múlva a heroinisták 80, a dohányosok 85 %-a szokott vissza szenvedélyére. Bár a cigarettázás abbahagyása legtöbbször könnyű, segítség nélkül is megy, a leszokottak 70 %-a fél éven belül visszaesik. A leszokást segíthetik különböző gyógyszerek, nikotinos rágógumi, tapasz illetve egyéni vagy csoportos pszichoterápiák.

TABEX tabletta

1,5 mg cystidint tartalmaz, ami nikotinszerű vegyület. Napi 6 tablettával kezdve 3 hét alatt eljutunk, csökkentve az adagot, az egy tablettára, majd azt is elhagyjuk.

Nikorette rágógumi

A nitkotintartalmú rágógumi jelenleg kétféle erősségben létezik, (2 és 4 mg). Hogy melyik erősségű rágóval kezdjük a pótlást, az szabja meg, milyen erősségű a nikotinfüggőség (vagyis hány szál, milyen fajta cigrettát szívtunk naponta). A nikotin felszabadulása a rágógumiból sokkal lassúbb, mint a cigarettából, így kiegyenlítettebb, alacsonyabb nikotinszint jön létre a vérben. Az első néhány nap ajánlatos a rágó 1-2 óránkénti használata. A rágás technikájára is ügyelni kell. A rágót lassan kell rágni, egészen addig, amíg a belőle felszabaduló nikotin íze érezhetővé válik. Ekkor a rágást meg kell szüntetni, és a rágót a száj sarkába félre kell tenni. A nikotin a száj nyálkahártyájáról jut be a véráramba, hamar eléri az agyat, és szűnni kezd a cigaretta utáni vágy.
Amint a nikotin erős íze eltűnik, megint meg kell rágni egy kicsit, és ezt addig kell folytatni, amíg a rágógumiból érezhetően szabadul fel nikotin.
A rágógumit három hónapon át lehet szabadon használni, azaz annyit, amennyit kívánunk. Ezután célszerű megkezdeni az adag csökkentését, majd elhagyni.

Nikotinell bőrtapasz

A nikotint a bőrön keresztül juttatja szervezetünkbe. Jelenleg 3 féle erősségű létezik: 10, 20 és 30 cm2. A naponta felragasztott tapasz méretét fokozatosan kell csökkenteni, majd elhagyni. A bőrtapaszt azok használják, akik nem szeretik, a rágógumizást vagy nem tudnak megbarátkozni az ízével. A rágóhoz hasonlóan ez is kiegyenlítettebb nikotinszintet biztosít.

Csoportterápia

Amerikában 1962-ben dolgozták ki a „Lélegezz szabadon”-módszert, amelyet Magyarországon 1988-ban vezettek be. Ez egy komplex leszoktatási porgram, melyet csoportterápiás keretek között használnak. A csoportterápia fő előnye, hogy a lelki függőségtől segít megszabadulni: megjelenik a megfelelés igénye (szégyellném magam a csoport előtt, ha rágyújtanék) és segítőtársakra is találunk, megoszthatjuk a nehézségeket és tippjeinket.

Természetesen a leszokásban segítő eszközök nem mindenhatóak, nem helyettesítik a szándékot, a kitartást, a komoly elhatározást. Szükség van a barátok, kollégák támogatására is: ne kínálgassák cigarettával a leszokott dohányost. Az „ ezen túl kevesebbet szívok ” jellegű elhatározások kevésbé szoktak beválni, ugyanis hiába az elhatározás, a nikotin újra kialakítja magához a függőséget, és sokkal nehezebb lesz betartani a napi adagot, mintha teljesen leszoktunk volna. 

Hozzászólás

Megszakítás